Τρίτη, 06 Οκτωβρίου 2020 23:08

ΟΙ ΝΑΖΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΙ - NAZISTЁT NUK JANЁ TЁ PAFAJSHЁM!

Ο ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΜΟΣ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ!
ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ
"ΟΙ ΝΑΖΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΙ - NAZISTЁT NUK JANЁ TЁ PAFAJSHЁM!"

Μένουμε Ενεργοί - υγεία, συλλογικότητα, αλληλεγγύη

Μήνυμα αντιφασιστικής αλληλεγγύης έφτασε στη σελίδα μας από την Πολιτική Οργάνωση (Organizata Politike), στην Αλβανία. Μήνυμα με το οποίο οι γείτονές μας στέκονται στο πλευρό όλων των θυμάτων των ναζιστών της Χρυσής Αυγής υπενθυμίζοντάς μας πως και οι Αλβανοί μετανάστες στη χώρα μας επί δεκαετίες δέχονταν και δέχονται τον ρατσισμό, επιθέσεις αλλά και δολοφονίες όπως έγινε πρόσφατα με την υπόθεση της εν ψυχρώ εκτέλεσης του 63χρονου Petrit Zifle στην Κέρκυρα από μέλος της Χρυσής Αυγής. Άλλη μια απόδειξη του εγκληματικού χαρακτήρα αυτής της οργάνωσης.

Θεωρούμε σημαντική την έκκλησή τους προς τους Αλβανούς και Αλβανίδες μετανάστες/τριες στη χώρα μας να κατέβουν αύριο στη συγκέντρωση και να ενισχύσουν τα αντιφασιστικά μπλοκ που θα διαδηλώνουν για την καταδίκη των ναζιστών της Χρυσής Αυγής!

Δεν ξεχνάμε τον Petrit Zifle. Θα τον θυμόμαστε για πάντα δίπλα στον Λουκμάν και τον Παύλο!

Ζήτω η φιλία των λαών!

Παραθέτουμε παρακάτω τμήμα της ανακοίνωσής τους μεταφρασμένο στα ελληνικά και ολόκληρη την ανακοίνωση στα αλβανικά:

"Η Πολιτική Οργάνωση ενώνει τη φωνή της με όλες τις φωνές που ζητούν δικαιοσύνη και που καθημερινά συγκρούονται με τους φασίστες και τους ναζί. Για την τιμή της γενιάς των παππούδων μας που πολέμησαν τον ναζισμό-φασισμό με το όπλο στο χέρι καλούμε όλους τους Αλβανούς μετανάστες στην Ελλάδα, αυτούς που για χρόνια δέχονταν τις ρατσιστικές διακρίσεις και τη βία από αυτές τις οργανώσεις και ομάδες που δρούσαν στην ελληνική κοινωνία, να διαδηλώσουν! Ας ενωθούμε όλοι κάτω από το σύνθημα"

ΟΙ ΝΑΖΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΙ!

NAZISTЁT NUK JANЁ TЁ PAFAJSHЁM!

Η ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΝΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ!

NAZISTЁT E KANЁ VENDIN NЁ BURG!

nazi1

(ακολουθεί η πλήρης ανακοίνωση στην αλβανική γλώσσα)

ORGANIZATA POLITIKE SOLIDARIZOHET ME LUFTEN KUNDER AGIMIT TE ARTE

Me krizat e fundit nëpër të cilat është kuturisur kapitalizmi global, është bërë e mundur ringritja e ideologjive raciste dhe anti-humaniste të nazi-fashizmit. Vendi fqinj i Greqisë është një ndër ato vatra ku turbullirat sociale krijuan kushtet për futjen në parlament të Agimit të Artë – partisë së ekstremit të djathtë.

Por tentakulat e eksponentëve të saj nuk kufizoheshin në politikën zyrtare; me dhjetëra emigrantë dhe aktivistë të së majtës kanë rënë viktima të dhunës së këmishave të zeza nëpër rrugët e Greqisë. Kujtojmë këtu emigrantin shqiptar banues në Korfuz, 63-vjeçarit Petrit Zifle, i cili u ekzekutua në një pritë nga një eksponent i Agimit të Artë që ishte bashkëqytetar me të; apo vrasjen e 27-vjeçarit nga Pakistani, Luqman Shahzad-it; apo therrjen me thikë të aktivistit dhe këngëtarit 34-vjeçar Pavlos Fyssas.

Agimi i Artë në radhë të parë funksionoi si një organizatë paramilitare që ushtroi dhunë dhe mbolli terror, e më pas si parti politike në parlamentin grek. Nesër, më 7 tetor, merret vendimi në gjyqin kundër Agimit të Artë. Prandaj Organizata Politike i bashkohet zërit të të gjithë atyre që kërkojnë drejtësi dhe që përplasen përditë me fashistët dhe nazistët, për hir të brezit të gjyshërve tanë që nazi-fashizmin e luftuan me armë në dorë, duke ftuar në marshim të gjithë emigrantët shqiptarë në Greqi që për vite me radhë janë diskriminuar dhe dhunuar nga fraksione raciste që operojnë në shoqërinë greke. Le të bashkohemi të gjithë nën thirrjen:

NAZISTЁT NUK JANЁ TЁ PAFAJSHЁM!
NAZISTЁT E KANЁ VENDIN NЁ BURG!

 https://www.facebook.com/orgpol

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 06 Οκτωβρίου 2020 23:18

Προσθήκη σχολίου

Το e la libertà.gr σέβεται όλες τις απόψεις, αλλά διατηρεί το δικαίωμά του να μην αναρτά σχόλια με υβριστικό, ρατσιστικό, σεξιστικό φασιστικό περιεχόμενο ή σχόλια μη σχετικά με το κείμενο.